Nagyon örülök, hogy rátaláltam a központra, mert sokkal jobban érzem magamat mióta az egyénileg összeállított gyakorlatokat csinálom, könnyebb a mozgás és a lábam érzéketlenségének mértéke is csökkent.”
Az éjszakai fogcsikorgatás sokakat érintő probléma, különösen gyermek és fiatal korban gyakori.
A felfokozott életmódból adódó stressz gyakran együtt jár azzal, hogy alvás közben összeszorítjuk, ill. csikorgatjuk fogainkat.
A fogcsikorgatás többnyire éjszaka jelentkezik, s sok esetben az érintett nem is tud róla. Általában a fogcsikorgatók partnere ébred fel a hangos zajra. Egyes fogcsikorgatók előre-hátra csikorgatnak, mások oldalra, leginkább öntudatlanul.
Leginkább a munkával való elégedettség van hatással az éjszakai pihenésre, evvel együtt a fogcsikorgatásra is. Kutatások szerint a férfiak esetében szorosabb az összefüggés az éjszakai fogcsikorgatás és a stressz között, mint a nők esetében.
A tünetek változatos formában jelenhetnek meg, egy, vagy akár több is előfordulhat egyszerre.
Az állkapocs ízületben található porcréteg a nem megfelelő működés miatt túl gyorsan elkopik. Emiatt az ízület recsegő, pattogó, kattogó hangot ad, mozgása beszűkül, amit fájdalom is kísérhet. Sőt, az állkapocs kiakadásához is vezethet, ami azt jelenti, hogy a szájat se kinyitni se bezárni nem tudja a páciens. Fejfájás és krónikus fülzúgás is lehet a fogcsikorgatás egyéb következménye.
Először is érdemes felkeresni egy fogorvost, és ellenőriztetni kell a fogakat. Nem áll-e ki egy tömés vagy korona, rendben vannak-e a fogak. A fogorvos adhat fogsínt, ami megvédi a fogakat a rájuk nehezdő nyomástól, ám a fogcsikorgatást nem szünteti meg.
Az éjszakai fogcsikorgatás hatásos kezelési módja az állkapocs ízületi gyógytorna (tmi).
Comments (0)