A stressz és a hasi zsír közötti kapcsolat A stressz hosszú távon hatással lehet mentális…
A munkahelyi stressz legyőzése és az irányítás visszaszerzése
A munkahelyi stressz legyőzése és az irányítás visszaszerzése
A munkahelyi stressz mindannyiunkat képes maga alá gyűrni. Az e-mailek, a céges kommunikációs rendszeren érkező üzenetek, a telefon szünet nélküli csörgése, egy munkatársunk váratlan megjelenése – bárkit képes kikészíteni.
A feszültség egy bizonyos mértékig normális, különösen, ha vészesen közeleg egy határidő vagy egy komoly kihívást jelentő feladattal nézünk szembe. Azonban, amikor a munkahelyi stressz krónikussá válik, az mind a fizikai, mind az érzelmi jóllétünkre hatással lehet.
A munkahelyi stressz, feszültség elkerülhetetlen – még akkor is, ha szeretjük, amit csinálunk – azonban tehetünk lépéseket azért, hogy ezt a stresszt minimálisra csökkentsük.
1. Figyeljünk oda arra, hogyan hat ránk a stressz
Talán egyszerűnek tűnik, de könnyű alábecsülni a (munkahelyi) stressz ránk gyakorolt hatását. Vegyük észre, ha a nap végére érzelmileg kimerültek és pesszimisták vagyunk.
A hosszú távú kezeletlen stressz komoly negatív hatással lehet a testi és mentális egészségünkre egyaránt, és a legújabb tudományos kutatások eredményei szerint potenciálisan összefüggés van a munkahelyi kiégés, a depresszió és a szorongás között.
A stressz jelei
A stressz legapróbb tünetei a következők:
- alacsony energiaszint vagy kimerülés
- fejfájás
- álmatlanság
- megváltozott étvágy
- emésztési zavarok
- szapora szívverés
- izzadás
- alacsony önértékelés
- szexuális vágy csökkenése
- gyakori megbetegedések
2. Jegyezzük fel a bennünket érő stresszorokat
A stresszkeltő helyzetek felismerése és feljegyzése segíthet annak a megértésében, hogy mi zavar bennünket. Ezek közül néhány alattomos forrása lehet a stressznek, mint például egy kellemetlen munkahely vagy a hosszú ingázások.
Vezessünk egy hétig naplót, melyben nyomon követjük a stresszt kiváltó tényezőket és a rájuk adott reakcióinkat. Mindenképpen foglaljuk bele a bennünk fizikai, mentális és érzelmi választ kiváltó embereket, helyeket és eseményeket.
Írás közben tegyük fel magunknak a következő kérdéseket:
- Hogyan éreztem magam ettől? (Félve, dühösen, megbántva?)
- Mi volt a reakcióm? (Megkerestem utána az automatát vagy sétálni mentem?)
- Milyen lehetséges megoldások vannak? (Hogyan találhatok megoldást ennek a stresszornak a kiiktatására?)
3. Szánjunk időt a feltöltődésre
Ha egy zsúfolt nap során csupán néhány percet szánunk magunkra, már ez is segíthet a kiégés, a munkahelyi stressz megelőzésében.
Egy érdekes műsor meghallgatása vagy egy vicces Youtube videó megnézése két meeting között, remek alkalmat biztosít arra, hogy kikapcsolódjunk egy kicsit a nap folyamán.
Továbbá az is nagyon fontos, hogy időnként tartsunk szünetet, amikor nem gondolunk a munkára, például úgy, hogy nem nézünk rá a munkahelyi e-mail-ekre a munkaidőnkön kívül vagy esténként kikapcsoljuk a telefonunkat.
4. Fejlesszük az időgazdálkodási készségeinket
Ha időnként úgy érezzük, hogy ki sem látszunk a munkából, annak oka nem megfelelő szervezettségünk lehet. Próbáljunk meg a hét elején írni egy listát a feladatainkról, amelyben azokat fontossági sorrend alapján rangsoroljuk.
Legyőzhetjük a halogatást is, azáltal, hogy meghatározott időblokkokat különítünk el az elmélyült koncentrációt igénylő munkára.
5. Teremtsünk egyensúlyt a munka és a magánélet között
Ha éjjel-nappal elérhetőek vagyunk, az könnyen vezethet kiégéshez. Fontos, hogy egyértelműen húzzuk meg a határt a munka és a magánéletünk között, melynek segítségével elkerülhetjük a kettő összemosódásából származó stresszt.
Ez részben a szocializációra szánt idő meghatározását és az e-mail-ek olvasására és a telefonhívások fogadására felállított szabályok kialakítását jelenti.
6. Értékeljük át a negatív gondolatokat
Ha már hosszabb ideje aggódunk folyamatosan és élünk krónikus stresszben, agyunk hajlamos lehet elhamarkodottan levonni a következtetést, és azt egy negatív szűrön keresztül belelátni minden helyzetbe.
Például, ha reggel a főnökünknek nem az első dolga köszönni nekünk, akkor azt gondolhatjuk, hogy biztosan haragszik ránk.
A helyzetek automatikus megítélése helyett, próbáljuk inkább félretenni a negatív gondolatainkat és egyszerűen csak megfigyelni az adott szituációt.
7. Alakítsunk ki egy erős támogató hálózatot magunk körül
Tartsuk a kapcsolatot azokkal a barátokkal és családtagokkal, akikben megbízunk, hogy segíthessenek nekünk megbirkózni a stresszes munkahelyi szituációkkal.
Ha egy különösen embert próbáló munkahéttel küszködünk éppen, próbáljuk megkérni családos barátainkat, hogy bizonyos napokon vigyék el a gyerekeket az iskolába.
Ha vannak körülöttünk olyan emberek, akikre támaszkodhatunk a nehéz időkben, az enyhítheti a felgyülemlett feszültséget.
8. Szánjunk időt magunkra
Ha rendszeresen úgy érezzük, túlterhel bennünket a munkánk, akkor feltétlenül szükséges, hogy elegendő időt különítsünk el önmagunk számára. Ez azt jelenti, hogy a fontossági sorrendben előre helyezzük az alvást, időt szánunk a szórakozásra és odafigyelünk arra, hogy együnk napközben.
9. Tanuljunk relaxációs technikákat
Ha szándékosan lassítunk és tudatosak vagyunk a környezetünkkel, egész hét folyamán megőrizhetjük ellazult állapotunkat. A meditáció, a mélylégzés technika és a mindfulness egyaránt képes csökkenteni szorongásunkat.
Kezdjük azzal, hogy minden nap szánunk néhány percet arra, hogy jelen legyünk és élvezzük az egyszerű tevékenységeket – legyen az egy rövid séta a parkban vagy egy finom étel elfogyasztása az asztalnál.
10. Ne vegyünk részt a munkahelyi pletykálásban
A munkahelyi stressz és konfliktusok rendkívül negatív hatással lehetnek az érzelmi jóllétünkre. Próbáljunk meg nem részt venni a pletykálással járó szituációkban.
Ha egy kollégánkról tudjuk, hogy hajlamos a pletykálkodásra, akkor próbáljuk megtalálni a módját, hogy kevesebb időt kelljen vele töltenünk, vagy tereljük biztonságosabb témákra a beszélgetést.
Egyéb stratégiák, melyek segítségével elkerülhetőek az összetűzések:
- hangsúlyozzuk ki a pozitívumokat („Tom elég sokat zsonglőrködik mostanában és kifejezetten jól csinálja.)
- hagyjuk figyelmen kívül a beszélgetést és váltsunk egy teljesen más témára
- menjünk odébb („Ne haragudj, de vészesen közeleg egy határidő, ami ebéd után jár le, és nem tudok maradni beszélgetni.)
11. Engedjük el a perfekcionizmust
Hacsak éppen, hogy jónak találjuk a prezentációnkat vagy azon kapjuk magunkat, hogy órákat töltünk a már napokkal ezelőtt befejezett jelentésünk tökéletesítésével, akkor ideje hátralépnünk egyet és mérlegelni a döntésünket.
Bár a perfekcionizmusnak vannak pozitív előnyei, mégis nagyon erőteljes stresszforrás lehet és kiégéshez vezethet.
Próbáljuk ellenőrzésünk alatt tartani magas mércéinket úgy, hogy a projektbe fektetett erőfeszítéseinkre koncentrálunk és nem személyes kudarcként éljük meg, ha hibázunk.
12. Utazzunk el
Ha képesek vagyunk „kikapcsolni” vagy eltávolodni a kötelességeinktől és a munkával kapcsolatos tevékenységektől (munkahelyi stressz hatásaitól), az minden másnál jobban segíthet a pihenésben és a lazításban, és nem is kell hozzá a világ másik végére mennünk. Egy belföldi nyaralás vagy egy kirándulás a városon kívül is elegendő lehet a feltöltődéshez.
13. Beszéljünk a főnökünkkel
A főnökünktől kapott támogatás nagymértékben képes enyhíteni a kiégés érzését.
Keressünk egy megfelelő alkalmat a beszélgetésre és nyugodt hangnemben mondjuk el, hogy jelenlegi feladataink túlterhelnek bennünket. A helyzetet közelítsük meg inkább a problémamegoldás szempontjából, ahelyett, hogy panaszáradattal állnánk elő.
Például, mondhatjuk azt, hogy szeretnénk újra átbeszélni a munkaidőn túli elvárásokat, mert a jelenlegi helyzet túlságosan megterhelő számunkra. A cél, hogy olyan megoldást találjunk, melynek segítségével csökkenthető a ránk nehezedő nyomás.
14. Vegyünk részt tanácsadáson
Nem kell semmilyen mentális problémával rendelkeznünk ahhoz, hogy megpróbálkozzunk a terápiával. A munkahelyi túlterheltség egy nagyon is alapos indok arra, hogy további segítséget és támogatást vegyünk igénybe.
Egy szakemberrel közösen végzett munka segíthet jobban rávilágítani arra, hogy mik a munkahelyi stressz forrásai és segíthet megtalálni annak a módját, hogy jobban elboldoguljunk ezekkel. Továbbá, segítséget nyújthat olyan megküzdési módok kialakításában, melyek segítségével csökkenthető a ránk nehezedő nyomás és képesek leszünk jobban gondoskodni magunkról.
Hogyan működik a rendelői gyógytorna és hol lehet igénybe venni?
Abban az esetben, ha a beteg járóképes, választhatja a rendelői gyógytornát és a házi gyógytornát is.
Szakterápiás és / vagy eszköz igény esetén (pl. Schroth, McKenzie, Dorn terápia stb.) szakemberek, eszközök rendelőnkben állnak rendelkezésre. Járóképes beteg esetén sport- és baleseti rehabilitációs gyógytorna rendelőnkben is előrhető, nem csak házi ellátásban. Rendelői gyógytorna esetén a kezelést mozgásszervi állapotfelmérés előzi meg, ami a gyógytornával együtt (is) megvalósítható.
Otthoni keretek között hatékony a műtét előtti, utáni és egyéb célú rehabilitációs, állapotfenntartó, erősítő, tartásjavító torna.
Helyszín: Arthuman Központ, 1122 Budapest, Alkotás út 15., és 1113 Budapest, Kökörcsin utca 19.
Időpont foglalás: https://arthuman.vibrohome.hu/
Tel: 06-30-190-7315
Kiegészítő kezelési lehetőségek
Légylézer (soft lézer) kezelés
A soft lézer terápia pozitív hatásai
A lágylézer alkalmazása számos hatást generál a kezelt szöveteken:
1. növeli a véráramlást: a kapillárisok és artériák tágítása;
2. biostimuláció: szövet-regeneráció, proteinszintézis stimulációja, ATP előállítás stimulációja, fibroblast mitózis stimulációja, kollagén és elasztin növelése;
3. gyulladáscsökkentő hatás;
4. anti-ödéma hatás, a nyirokrendszer stimulációjával;
5. fájdalomcsillapító hatás: az idegvégződések érzékelési küszöbének növelése.
Ultrahang terápia
Az ultrahangterápia hatásmechanizmusa
Az ultrahang sugár hatására a sejtek rezegni kezdenek, mely a szövetekben mikromasszázst eredményez. A rezgés mechanikai energiája hőenergiává alakul, mely a szövetek mélyén felmelegedést okoz. Ennek következtében az adott terület keringése, oxigén ellátása fokozódik, ami izom-, heglazító, fájdalomcsillapítóhatású, ezzel felgyorsítva a gyógyulási folyamatokat.
- Keringés fokozása, anyagcsere javítása
- Ödéma felszívódásának segítése
- Hegszövet fellazítása
- Izomlazítás
- Fájdalomcsökkentés
Házi gyógytorna és online gyógytorna
Több helyszínen az Ön otthonában és online formában pedig helyszíntől függetlenül tudunk egyéni gyógytornát biztosítani.
Hogyan működik az online gyógytorna?
Gyógytornászaink segítségével lehetőséget biztosítunk a gyógyulásra akár otthonából is. Az online videóhívás során lehetőség nyílik az alapos vizsgálatra, mivel a gyógytornász a különböző mozgásszervi problémákat videón keresztül is megfigyelheti. A kezelésre ugyanígy van mód, kivéve azokat az eseteket, aminken a gyógyítása kizárólag manuálterápiás fogásokkal lehetséges (pl. állkapocs ízületi manuálterápiás kezelés).
A kontroll online gyógytorna kezelés célja a terápiával való haladás és a páciens visszajelzései alapján szükség esetén a terápia módosítása.
Abban az esetben, ha a páciens visszajelzése alapján az állapota javul, új, összetettebb, intenzívebb gyakorlatokra kerülhet sor. Ezeket minden esetben az online kezelés során betanítja, elmagyarázza a gyógytornász.
Sikeres terápia esetén hetente-kéthetente egy alkalom online gyógytorna kezelésre van szükség, otthon azonban minden nap gyakorolni kell. A teljes terápia általában 6-12 hétig tart.
Árak és finanszírozás
Házi gyógytorna árakat erre a linkre kattintva tudja megtekinteni, a rendelői gyógytorna árakat pedig itt találja. SZÉP kártyával szabadidős keretösszegből fizethető a szolgáltatás, illetve önkéntes egészségpénztárnál is elszámolható szolgáltatásunk számlája.
Jelentkezés gyógytornára
Tel: 06-30-190-7315
Email: arthuman@arthuman.hu
Forrás: Healthline.com
Comments (0)