Nyiroködéma kezelés, nyirokmasszázs (nyirokdrenázs) A nyirokmasszázst Dr. Emil Vodder Dán orvos, masszázs terapeuta és felesége…
Nyirokkeringési zavarok (Nyiroködéma)
Mi az a nyirokkeringési zavar?
A nyirokkeringési zavar a nyirokrendszer elégtelen működését jelenti.
A nyirokrendszer nyirokcsomókból és nyirokerekből áll, melyek elvezetik a test szöveteiben felgyülemlett folyadékot. A nyirokfolyadék méreganyagokat, immunsejteket és bomlástermékeket szállít a nyirokcsomókhoz. A nyirokerek segítenek fenntartani a test folyadékegyensúlyát azáltal, hogy az átszűrt nyirokfolyadékot visszajuttatják a véráramba.
A nyirokrendszer elégtelen működése esetén a szövetekben duzzanat jön létre a bennük felgyülemlett folyadék következtében. Ezt nevezzük nyiroködémának. A duzzanat leggyakrabban a karokban vagy a lábakban jelenik meg, azonban a test egyéb részeit is érintheti. A nyiroködéma kialakulhat valamilyen a nyirokrendszert érintő veleszületett rendellenesség következményeként. Ezt veleszületett vagy elsődleges nyiroködémának nevezzük. A nyiroködéma azonban számos egyéb komplex genetikai rendellenesség következtében is kialakulhat.
A nyirokkeringési zavar a legtöbb embernél krónikus állapotot eredményez, melynek progressziója azonban lassítható megfelelő kezeléssel.
Melyek a nyirokkeringési zavarok kialakulásának okai?
Az örökletes (elsődleges) és a másodlagos nyiroködéma kialakulásának számos különböző oka lehet.
Örökletes (elsődleges) nyiroködéma
Az örökletes nyiroködémát elsődleges nyiroködémának is nevezik. Ez kevésbé gyakori, mint a másodlagos nyiroködéma. Az örökletes nyiroködéma nagyobb valószínűséggel alakul ki akkor, ha valamelyik családtagunknál már előfordult korábban.
Az örökletes nyiroködéma leggyakoribb formája a Meige-szindróma, mely az összes előforduló eset 80%-át teszi ki. A Meige-szindrómát egy genetikai mutáció okozza, mely a lábakat, a karokat, az arcot és a gégét érinti. Néhány embernél a körmök sárgás elszíneződéséhez vezet.
Az örökletes nyiroködéma egy másik típusa a Millroy-betegség. Ez a betegség a nyirokrendszert felépítő struktúrák fejlődési rendellenességét okozza.
Másodlagos nyiroködéma
A mellrák kezelésében alkalmazott masztektómia a másodlagos nyiroködéma kialakulásának egyik leggyakoribb oka. A sebészek gyakran eltávolítják a hónaljban található nyirokszövetet az elrákosodott mellszövettel együtt. A karokból kiáramló nyirokfolyadéknak keresztül kell haladnia a hónaljon. Ha eltávolítják erről a területről a nyirokcsomókat, az nyirokkeringési zavarokhoz, ezáltal a karokban kialakuló duzzanathoz vezethet.
A rák, valamint a sugárkezelés szintén nyiroködéma kialakulásához vezethetnek. A sugárkezelés és a műtétek következtében kialakuló tumorok és hegszövetek a nyirokrendszer károsodásához és sérüléséhez vezethetnek. Nyiroködéma kialakulhat a fejet és a nyakat érintő rákos megbetegedések kezelésének következtében is, mely az arc, a nyak, a szemek, valamint az ajkak duzzanatához vezethetnek.
Melyek a nyirokkeringési zavarok jelei és tünetei?
A nyirokkeringési zavarok fő jele a nyiroködéma. A nyiroködéma duzzanat kialakulásához vezet a karokban és a lábakban. Az ujjakban és a lábujjakban visszatartott folyadék következtében szintén duzzanat alakul ki. A fej és a nyak szövetei is érintettek lehetnek.
A duzzanat csökkentheti a mozgástartományt. Az érintett területen elnehezedettséget vagy tompa fájdalmat tapasztalhatunk.
A nyiroködéma további következményei:
• bőrelváltozások
• bőrelszíneződések
• hólyagosodás
• folyadékszivárgás a bőrön keresztül
• fertőzések
A fejet és a nyakat érintő nyiroködéma hatással lehet a látásra, valamint fülfájást és orrdugulást okozhat. Továbbá megnehezítheti:
• a légzést
• a nyelést
• a beszédet
• a nyálképzést
A veleszületett nyirokkeringési rendellenességben szenvedők esetében a tünetek már kora gyermekkorban megjelenhetnek, azonban van, hogy csak a serdülőkor kezdetekor vagy felnőttkorban, 35 éves kor után kezdődnek.
A másodlagos nyiroködéma tünetei bármikor megjelenhetnek a műtétet követően. A tünetek nagy része néhány hónappal vagy évvel a műtét után jelenik meg, egyes esetekben azonban akár még ennél is később.
Milyen komplikációkkal mutat összefüggést a nyiroködéma?
Néhány fertőzés, mint például a cellulitisz vagy a lymphangitisz a nyiroködémával együtt járhatnak.
A cellulitisz egyfajta bakteriális bőrfertőzés, mely a nyiroködémával gyakran együtt járó bőrelváltozásokkal van összefüggésben, melynek köszönhetően a baktériumok bejutnak a mélyebb szövetekbe.
A lymphangitisz a nyirokerek bakteriális, vírusos vagy gombás megbetegedésének következtében alakul ki.
A fertőzés tünetei többek között az érintett terület csíkokban vagy foltokban történő kivörösödése. Egyéb tünetek lehetnek például:
• láz
• viszketés
• hidegrázás
Hogyan diagnosztizálhatóak a nyirokkeringési zavarok?
Első lépésként orvosa fizikális vizsgálatot fog végezni, valamint áttekinti egészségügyi kórtörténetét.
Nyirokkeringési rendellenesség gyanúja esetén orvosa képalkotó vizsgálatot rendelhet el. Az egyik ilyen esetekben gyakran alkalmazott képalkotó vizsgálat a lymphangiogram, amely egy olyan röntgen vizsgálat, melynek során kontrasztanyag segítségével vizsgálják a nyirokcsomók és nyirokerek útját.
Orvosa a kontrasztanyagot a lábujjak közé vagy a lágyéki területre fogja beinjekciózni. A röntgenvizsgálat kimutatja a nyirokelvezető rendszerben található kóros eltéréseket. A hagyományos röntgenvizsgálat helyett végezhető MRI vizsgálat is.
Hogyan csoportosítjuk a nyiroködémákat?
A nyiroködémákat annak súlyosságától függően különböző stádiumokba soroljuk:
• 0. Stádium (látens). Nincsenek látható elváltozások, azonban az érzékelésben tapasztalhatóak fájdalommal, nyomásérzékenységgel járó változások.
• 1. Stádium (enyhe). Az érintett területen megjelenő duzzanat mértéke változó lehet a nap folyamán. Az ödémás rész megtartja az ujjbenyomatot (gödrösödő ödéma).
• 2. Stádium (mérsékelt). A duzzanatok tartósak, az érintett területek szivacsos tapintásúak. A bőr gyulladttá válik és megvastagszik.
• 3. Stádium (súlyos). A folyadék visszatartás folyamatossá válik. Az érintett terület megkeményedik és erőteljesen megduzzad. A bőrelváltozások nem visszafordíthatóak és gyakori a funkcióvesztés is.
Hogyan kezelhetőek a nyirokkeringési zavarok?
A kezelés célja a duzzanat csökkentése amilyen hamar és amennyire csak lehetséges, valamint az érintett terület mozgástartományának és funkciójának megtartása.
Otthoni lehetőségek
A kompresszió egy rendkívül fontos kezelési módja a nyiroködémának. Az érintett végtag kompressziója elősegíti a nyirokfolyadék karokból és lábakból történő kiáramlását, valamint annak továbbáramlását a törzs irányába fenntartva ezáltal a normál keringést. A karra vagy a lábra helyezett elasztikus pólya vagy kompressziós ruhadarab folyamatosan nyomást gyakorol a duzzadt területre. Ennek köszönhetően csökken a végtag mérete és a bőr feszülése, valamint javul a mobilitás.
A kompressziós ruhadarabok speciálisan megtervezett zoknik, harisnyák és ruha ujjak, melyek szorosan, ugyanakkor kényelmesen illeszkednek a duzzadt végtaghoz. Orvosa lehet, hogy javasolni fogja Önnek a duzzanat mértékének megfelelő kompressziós ruhadarab beszerzését.
A ruhadarab kompressziós fokozata a duzzanat mértékétől függ. A standard kompressziós ruhadarabok megvásárolhatóak a legtöbb gyógyszertárban vagy drogériában.
A kompressziós fokozatot higanymilliméterben (Hgmm) adják meg. Minél magasabb a kompressziós fokozat, annál nagyobb a nyomás.
Bár nem létezik iparilag meghatározott standard, rendszerint az alábbi besorolás használatos:
• Gyenge kompresszió (1. Osztály): 20 Hgmm alatt
• Mérsékelt kompresszió (2. Osztály): 20 és 30 Hgmm között
• Erős kompresszió (3. Osztály): 30 Hgmm felett
Leggyakrabban a fokozatos kompresszió javasolt. Ez alkalmazható a belebújós zokniknál és ruha ujjaknál vagy a házi készítésű pólyáknál. A fokozatos kompressziós ruhadarabok esetében a ruhadarab a kar vagy a láb törzstől legtávolabbi pontján a leglazább és fokozatosan szűkül a végtagon felfele haladva.
Amennyiben a beépített kompressziós ruhadarabok nem elérhetőek egy nyiroködéma szakértő meg tudja mutatni, hogy a pólya rétegzett felhelyezésével hogyan érhető el ugyanez a hatás. A végtagok törzstől távolabbi pontján szorosabb, szűkebb kell, hogy legyen a pólya több, egymást átfedő réteggel. Ahogyan felfele haladunk a végtagon a pólya egyre lazább, kevésbé szűk kell, hogy legyen egyre kevesebb egymást átfedő réteggel.
A pneumatikus kompresszió
A kompressziós terápia egy másik formája a pneumatikus kompresszió. A pneumatikus kompressziós kezelés során a kompressziós ruha egyes részei időzítetten felfújódnak, majd leeresztenek a nyirokfolyadék megfelelő áramlásának stimulálása érdekében.
Testmozgás
A testmozgás szintén segít a nyirokkeringési rendellenességek kezelésében. A testmozgás során az izmok összehúzódnak és ezek az összehúzódások nyomást gyakorolnak a nyirokerekre. Ez elősegíti a folyadék keresztüláramlását az ereken és csökkenti a duzzanat mértékét.
A nyiroködéma szakértők a következő gyakorlatokat javasolják az állapot javítása érdekében:
• az egyszerű ROM (range of motion) gyakorlatok, mint például a térdhajlítások vagy a csukló rotáció, segítenek megtartani a flexibilitást és a mobilitást
• a könnyű repetitív gyakorlatok szintén segítenek megakadályozni a folyadék karokba ás lábakba történő áramlását.
Próbáljuk ki a sétát, a jógát és a low-impact aerob mozgásformákat, mint például az úszás. Próbáljunk minden nap 20-30 percet mozogni a hét legtöbb napján. A testmozgás megkezdése előtt azonban konzultáljunk kezelőorvosunkkal.
Gyógytorna
Egyéni gyógytorna során szakember segít a célirányos, személyre szabott gyakorlatok kialakításában, kivitelezésében.
Fizikoterápiás kezelések
A különboző gépi kezelések stimulálják a nyirokrendszert, anti-ödéma hatással rendelkeznek, segítik az ödéma felszívódását. Ilyen kezelések a lágylézer (soft lézer) és az ultrahang terápia.
Az alacsony energiájú lézerterápiát többek között a mellrákkal összefüggő nyiroködéma kezelésére használják.
Ennek a kezelésnek az alkalmazásához gyógytornászra vagy más a nyiroködéma kezelésében jártas egészségügyi szakemberre van szükség. A kutatási eredmények szerint a kezelés hatásos a duzzanat, a fájdalom és a végtagok méretének csökkentésében.
Orvosi és műtéti eljárások
A nyiroködéma kezelésére általában a teljes dekongesztív terápiát (CDT) szokták javasolni a szakemberek. Ez számos alkotóelemből áll, melyek közül néhányat már említettünk korábban:
• kompressziós ruhadarabok
• bőrápolási szokások
• végtagok tornáztatása
• nyirokmasszázs
A nyirokmasszázs, más néven manuális nyirokdrenázs, egy olyan típusa a masszázs terápiáknak, melyet képzett nyiroködéma szakértő végez. A szövetek masszírozása lehetővé teszi a folyadék szabadabb áramlását.
A manuális nyirokdrenázs alkalmazásának gyakorisága a duzzanat mértékétől és elhelyezkedésétől függ, valamint attól, hogy az érintett terület mekkora mértékű mozgatást tolerál. Kezdetben általában heti 5-ször alkalmazzák a kezelést 3-8 héten keresztül, majd olyan gyakorisággal folytatják, amellyel fenntartható a javulás.
Egy szakértő abban is tud segíteni, hogy hogyan végezhetjük a kezelést otthon.
A manuális nyirokdrenázs nem javasolt cellulitisz vagy bármilyen egyéb bőrfertőzés vagy sérült bőr esetében.
A zsírleszívás hatékony lehet olyan előrehaladott stádiumú nyiroködéma esetében, melynél más kezelési módok hatástalanok voltak. Egy 2015-ös tanulmány eredményei azt mutatják, hogy a zsírleszívás csökkentheti a végtag méretét és javíthatja annak funkcióját, a jóllétet és az életminőséget.
Azonban az eljárást követően is szükség van a kompressziós ruhadarabok használatára a duzzanat csökkentése érdekében.
A bakteriális fertőzéssel együtt járó nyiroködémát először antibiotikummal kezelik. Az antibiotikumok segítenek a fájdalom és a duzzanat kezelésében, továbbá a fertőzés terjedését is megakadályozzák.
Hosszú távon milyen kilátásra számíthatnak a nyirokkeringési rendellenességben szenvedők?
A hosszú távú kilátások a betegség stádiumától, elhelyezkedésétől, a nyiroködéma okától, valamint az általános egészségi állapottól függnek.
A nyiroködéma egy folyamatosan fennálló állapot, mely folyamatos kezelést igényel. A legtöbb esetben egy bizonyos mértékű duzzanattal folyamatosan számolnunk kell, azonban a progresszió lassítható.
Fontos, hogy egy nyiroködémára szakosodott szakemberekből álló team-el dolgozzunk együtt, mely gyógytornászokból, sebészekből és más szakorvosokból áll. A nyiroködéma kezelésének legjobb módja a különböző kezelések és terápiák kombinált alkalmazása.
Hogyan működik a rendelői gyógytorna és hol lehet igénybe venni?
Abban az esetben, ha a beteg járóképes, választhatja a rendelői gyógytornát és a házi gyógytornát is.
Szakterápiás és / vagy eszköz igény esetén (pl. Schroth, McKenzie, Dorn terápia stb.) szakemberek, eszközök rendelőnkben állnak rendelkezésre. Járóképes beteg esetén sport- és baleseti rehabilitációs gyógytorna rendelőnkben is előrhető, nem csak házi ellátásban. Rendelői gyógytorna esetén a kezelést mozgásszervi állapotfelmérés előzi meg, ami a gyógytornával együtt (is) megvalósítható.
Otthoni keretek között hatékony a műtét előtti, utáni és egyéb célú rehabilitációs, állapotfenntartó, erősítő, tartásjavító torna.
Helyszín: Arthuman Központ, 1122 Budapest, Alkotás út 15., és 1113 Budapest, Kökörcsin utca 19.
Időpont foglalás: https://arthuman.vibrohome.hu/
Tel: 06-30-190-7315
Kiegészítő kezelési lehetőségek
Légylézer (soft lézer) kezelés
A soft lézer terápia pozitív hatásai
A lágylézer alkalmazása számos hatást generál a kezelt szöveteken:
1. növeli a véráramlást: a kapillárisok és artériák tágítása;
2. biostimuláció: szövet-regeneráció, proteinszintézis stimulációja, ATP előállítás stimulációja, fibroblast mitózis stimulációja, kollagén és elasztin növelése;
3. gyulladáscsökkentő hatás;
4. anti-ödéma hatás, a nyirokrendszer stimulációjával;
5. fájdalomcsillapító hatás: az idegvégződések érzékelési küszöbének növelése.
Ultrahang terápia
Az ultrahangterápia hatásmechanizmusa
Az ultrahang sugár hatására a sejtek rezegni kezdenek, mely a szövetekben mikromasszázst eredményez. A rezgés mechanikai energiája hőenergiává alakul, mely a szövetek mélyén felmelegedést okoz. Ennek következtében az adott terület keringése, oxigén ellátása fokozódik, ami izom-, heglazító, fájdalomcsillapítóhatású, ezzel felgyorsítva a gyógyulási folyamatokat.
- Keringés fokozása, anyagcsere javítása
- Ödéma felszívódásának segítése
- Hegszövet fellazítása
- Izomlazítás
- Fájdalomcsökkentés
Házi gyógytorna és online gyógytorna
Több helyszínen az Ön otthonában és online formában pedig helyszíntől függetlenül tudunk egyéni gyógytornát biztosítani.
Hogyan működik az online gyógytorna?
Gyógytornászaink segítségével lehetőséget biztosítunk a gyógyulásra akár otthonából is. Az online videóhívás során lehetőség nyílik az alapos vizsgálatra, mivel a gyógytornász a különböző mozgásszervi problémákat videón keresztül is megfigyelheti. A kezelésre ugyanígy van mód, kivéve azokat az eseteket, aminken a gyógyítása kizárólag manuálterápiás fogásokkal lehetséges (pl. állkapocs ízületi manuálterápiás kezelés).
A kontroll online gyógytorna kezelés célja a terápiával való haladás és a páciens visszajelzései alapján szükség esetén a terápia módosítása.
Abban az esetben, ha a páciens visszajelzése alapján az állapota javul, új, összetettebb, intenzívebb gyakorlatokra kerülhet sor. Ezeket minden esetben az online kezelés során betanítja, elmagyarázza a gyógytornász.
Sikeres terápia esetén hetente-kéthetente egy alkalom online gyógytorna kezelésre van szükség, otthon azonban minden nap gyakorolni kell. A teljes terápia általában 6-12 hétig tart.
Árak és finanszírozás
Házi gyógytorna árakat erre a linkre kattintva tudja megtekinteni, a rendelői gyógytorna árakat pedig itt találja. SZÉP kártyával szabadidős keretösszegből fizethető a szolgáltatás, illetve önkéntes egészségpénztárnál is elszámolható szolgáltatásunk számlája.
Jelentkezés gyógytornára
Tel: 06-30-190-7315
Email: arthuman@arthuman.hu
Forrás: Healthline.com
Comments (0)